Czy wiesz, że przez teren Parku Narodowego "Jeziora Plitwickie" przebiega aż 36 kilometrów szlaków turystycznych? Tamtejsze gęste lasy zamieszkują niedźwiedzie brunatne, wilki, salamandry i wiele innych gatunków zwierząt. Sprawdź, jakie jeszcze niespodzianki czekają na turystów w jednym z najstarszych parków narodowych Chorwacji i dowiedz się więcej o organizacji wyjazdu do tego malowniczego miejsca.

Park Narodowy Jezior Plitwickich to idealne miejsce dla miłośników natury i wielbicieli atrakcji przyrodniczych znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na terenie parku znajdują się liczne drewniane kładki, z których rozpościera się widok na zjawiskowe wodospady spływające pomiędzy poszczególnymi jeziorami.

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy odwiedzenie tego miejsca jest dobrym pomysłem, przeczytaj ten poradnik. Z jego treści dowiesz się dlaczego warto zaplanować wyjazd do Parku Narodowego "Jeziora Plitwickie" i o czym trzeba pamiętać przed podróżą.

Czym wyróżnia się Park Narodowy Jezior Plitwickich?

Park Narodowy Jezior Plitwickich powstał w 1949 roku z myślą o ochronie występujących na tym obszarze niesamowitych form przyrody powstałych w wyniku osadzania się skał wapiennych. Ma na celu zabezpieczenie przed degradacją krasowych cieków wodnych oraz unikalnego systemu kaskadowegozasilanego przez rzekę Matica. Obejmuje liczne jeziora górne i dolne, spośród których największe są Kozjak i Prošćansko.

Górne Plitwickie Jeziora to między innymi Veliko Jezero, Prošćansko Jezero, Malo Jezero, Milino Jezero i Gradinsko Jezero. W skład dolnych jezior wchodzą zaś akweny umiejscowione w głębokiej dolinie, między innymi Milanovac Jezero, Gavanovac Jezero, Kaluđerovac Jezero i Novakovića Brod Jezero.

Na terenie Parku Narodowego "Jeziora Plitwickie", oprócz licznych cieków wodnych i zbiorników, znajdują się też zjawiskowe wodospady różniące się między sobą wysokością i szerokością. Powstają one na skutek wyrównywania poziomu wody pomiędzy poszczególnymi jeziorami. Do tych najchętniej odwiedzanych przez wśród turystów należą między innymi wodospady Sastavci i Galovački Buk.

Flora i fauna Parku Jezior Plitwickich w Chorwacji

Zjawiskowe wodospady i jeziora stanowią główną, jednak nie jedyną atrakcję Parku Narodowego Plitvice. Na uwagę zasługują również znajdujące się tam gęste zbiorowiska leśne, w których skład wchodzą między innymi buki, świerki czy jodły. Podczas wizyty w rezerwacie zobaczysz też inne rośliny tworzące kompozycję gatunków typowych dla klimatu śródziemnomorskiego oraz dla północnej Europy.

Oprócz wyjątkowej roślinności w Parku Narodowym Jeziora Plitwickie występują również rzadkie gatunki zwierząt. Na szlakach możesz spotkać zarówno niewielkie płazy, węże czy owady, jak i duże ssaki — wilki oraz niedźwiedzie brunatne. Dużą różnorodność fauny dostrzega się tam również tuż pod powierzchnią wody, gdzie żyją między innymi strzeble potokowe, klenie czy pstrągi.

Jeziora Plitwickie w Chorwacji — jak uniknąć tłumów?

Jeziora Plitwickie to jedna z najbardziej znanych atrakcji Chorwacji odwiedzana co roku przez setki tysięcy turystów. Decyzja o przespacerowaniu się jedną ze ścieżek jest jednoznaczna ze zgodą na kontakt z przyjezdnymi z całej Europy, którzy podobnie jak Ty, przybyli obejrzeć zjawiskowe wodospady i błękitne jeziorka. Aby uniknąć największych tłumów, możesz:

  • przyjechać na parking możliwie jak najwcześniej — rano, między godzinami 7 a 8, zwiedzających jest znacznie mniej niż około godziny 10 czy 11. Jeśli zależy Ci na względnie kameralnej atmosferze na szlakach, w dniu zwiedzania nastaw budzik na rano i wyrusz w kierunku jezior o wczesnej porze;

  • zaplanować zwiedzanie wieczorem — spacer po szlakach po zmroku to doskonały sposób na uniknięcie tłoku i doświadczenie niesamowitych przygód. Pamiętaj, że na terenie parku nie ma sztucznego oświetlenia;

  • wybrać odpowiednie szlaki niektóre ścieżki, zwłaszcza te prowadzące na Wielki Wodospad czy Jezioro Kozjak, są szczególnie popularne wśród turystów. Aby uniknąć dużych skupisk ludzi, skieruj swoje kroki w stronę rzadziej uczęszczanych tras biegnących na przykład wzdłuż jezior górnych Okrugljak czy Ciginovac;

  • skorzystaj z pierwszego wejścia — większość turystów wybiera wejście drugie, przez co zwykle ustawia się tam całkiem pokaźna kolejka. Prostym sposobem na uniknięcie tłoku już na samym początku jest podjechanie na parking przy pierwszym wejściu ulokowany bardziej na północy.

Te kilka sposobów sprawi, że zwiedzanie Jezior Plitwickich przebiegnie w nieco bardziej kameralnej atmosferze. Pamiętaj, że duży wpływ na ilość turystów na szlakach ma również to, w jakim sezonie zaplanujesz wizytę w parku. Co oczywiste, najmniej ludzi pojawia się w parku zimą, późną jesienią i wiosną, choć duża popularność tego miejsca przekłada się na jego wysokie obłożenie przez cały rok.

Co musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz zwiedzanie Jezior Plitwickich?

  • Do Parku Narodowego Jezior Plitwickich prowadzą dwa wejścia. Przy każdym z nich znajdują się kasy i miejsca postojowe.

  • Na terenie parku wolno przemieszczać się tylko po wyznaczonych trasach.

  • Podczas wizyty nie należy płoszyć zwierząt i zostawiać śmieci.

  • Na niektórych odcinkach istnieje możliwość przemieszczania się na wózku inwalidzkim.

  • Podczas zwiedzania parku należy zachować szczególną ostrożność. Większość ścieżek nie jest ogrodzona.

  • W niektórych miejscach w parku działają niewielkie punkty gastronomiczne oferujące przekąski i napoje. Obok nich zawsze znajdują się też sanitariaty.

  • Kąpiele w Jeziorach Plitwickich są zakazane.

  • Latem na trasach w parku bywa bardzo gorąco, dlatego na wycieczkę warto zabrać nakrycie głowy i krem z filtrem.

Jeziora Plitwickie: dojazd

Najlepszym sposobem na dostanie się do Parku Narodowego Jezior Plitwickich jest dojazd własnym samochodem. Takie rozwiązanie zapewnia największą swobodę i umożliwia dotarcie pod samo wejście na szlaki turystyczne.

Droga z Zagrzebia (stolicy Chorwacji) do parku trwa ok. 2 godziny, z Dubrownika ok. 5 godzin, a ze Splitu mniej więcej 2,5 godziny. Jeśli w kierunku Jezior Plitwickich zmierzasz z Polski, czeka Cię kilkunastogodzinna podróż. Na szczęście droga do parku wiedzie przez dobrze oznakowaną trasę, a drogowskazy kierujące do celu znajdują się wiele kilometrów przed miejscem docelowym. Do Jezior Plitwickich dojedziesz:

  • drogą publiczną D429 (Selište Drežničko–Prijeboj) w kierunku Zagrzebia/Zadaru;

  • drogą publiczną D52 (Vrhovine–Korenica) w kierunku Otočac.

Do Parku Narodowego Jezior Plitwickich w Chorwacji dostaniesz się wejściem I (Entrance I — Rastovača) znajdującym się w północnej części obszaru chronionego lub wejściem II (Entrance II — Hladovina), położonym bardziej na południu.

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze jednego lub drugiego wejścia weź pod uwagę przebieg trasy, którą planujesz pokonać podczas pobytu w Parku Jezior Plitwickich (listę szlaków turystycznych wraz z opisem znajdziesz w dalszej części artykułu).

Jeśli do przemieszczania się po Chorwacji używasz środków transportu publicznego, również masz szansę na dostanie się w okolicę Jezior Plitwickich. Jest to możliwe za sprawą połączeń autokarowych realizowanych z Zagrzebia i Korenicy przez firmę Flixbus i lokalnych przewoźników. Ze stolicy Chorwacji dojedziesz do parku w 2 godziny za około 60-80 zł. Kursy Zagrzeb-Plitvička Jezera są realizowane codziennie w różnych godzinach. Ich dokładny rozkład sprawdzisz na stronie: https://www.flixbus.pl/.

Jeziora Plitwickie: dni i godziny otwarcia

Park Narodowy Jezior Plitwickich jest czynny przez cały rok. Sezonowo zmieniają się jedynie godziny otwarcia. Ma to związek zarówno z pogodą, jak i z liczbą turystów. Latem, gdy słońce zachodzi najpóźniej i codziennie na szlaki przybywają tysiące ludzi, trasy są dostępne dłużej. Zimą zaś, kiedy dzień trwa zaledwie kilka godzin i chętnych do zwiedzania pojawia się znacznie mniej, pracownicy zamykają teren parku szybciej. Na dzień 19.03.2024 obowiązują następujące godziny otwarcia:

  • do 14:00 — sprzedaż biletów wstępu;

  • 7:00-17:00 — wejście I;

  • 7:00-17:00 — wejście II;

  • 07:00 – 18:00 — parking przy wejściu I;

  • 07:00 – 18:00 — parking przy wejściu II.

Uwaga!

Ważne! Aktualnie obowiązujące godziny otwarcia sprawdzisz na stronie parku: https://np-plitvicka-jezera.hr/en/.

Jeziora Plitwickie: parkingi

Jeśli przyjechałeś do parku samochodem, zanim kupisz bilet wstępu umożliwiający zwiedzanie Jezior Plitwickich, musisz zadbać o pozostawienie auta w bezpiecznej lokalizacji. Dla wygody przyjezdnych przy obu wejściach przygotowano przestronne parkingi przystosowane do różnych typów pojazdów. Najlepiej pojawić się na nich z samego rana. Wówczas jest jeszcze mało aut i da się wybrać dobre, odpowiednio zacienione miejsce. Za pozostawienie samochodu na parkingu trzeba zapłacić. Należność za postój uregulujesz przy wyjeździe.

Stawki opłat parkingowych są najwyższe w szczycie sezonu, gdy na terenie parku pojawia się najwięcej turystów. Wtedy za pozostawienie samochodu osobowego na 1 godzinę trzeba zapłacić 1,50 EUR. Co ważne, inny cennik obowiązuje w przypadku kamperów, za które wnosi się opłatę całodniową (w sezonie letnim, od czerwca do końca września, wynosi ona 15 EUR). Najmniej za postój aut osobowych płaci się w pozostałych miesiącach roku, a w sezonie zimowym, czyli od 1 grudnia do 15 marca, jest on całkowicie darmowy.

Dokładny cennik parkingu obrazuje poniższa tabelka:

Uwaga!

Uwaga!Jeśli zamierzasz zwiedzać Jeziora Plitwickie w Chorwacji, a po dotarciu do celu wszystkie miejsca parkingowe okazały się zajęte, nie zostawiaj auta w miejscu niedozwolonym. Nie parkuj ani wzdłuż głównej drogi DC1, ani tym bardziej na terenach zielonych.

Jeziora Plitwickie: bilety wstępu

Aby wejść na teren Parku Narodowego Jezior Plitwickich w Chorwacji, musisz najpierw kupić bilet wstępu. Do wyboru maszwejściówki jednodniowe i dwudniowe. Te drugie obowiązują dwa dni od chwili sprzedaży. Oba rodzaje biletów kupisz w kasie biletowej po przyjeździe na miejsce lub przez internet na oficjalnej stronie parku.

Wpływ na wysokość cen wejściówek mają wiek zwiedzającego (dorosły, student, uczeń), rodzaj biletu (jednodniowy, dwudniowy) oraz pora roku. 

Jeziora Plitwickie: cennik biletów jednodniowych

Rodzaj zwiedzającego

01.01–31.03
01.1–31.12

01.04–31.05

01.10–31.10

01.06-30.09

A**

B**

Osoba dorosła

10,00 EUR

23,00 EUR

40,00 EUR

25,00 EUR

Student

6,00 EUR

14,00 EUR

25,00 EUR

15,00 EUR

Dziecko 7-18 lat

4,00 EUR

6,00 EUR

15,00 EUR

9,00 EUR

Dziecko do 7 lat

za darmo

Osoby niepełnosprawne
(pow. 50%)

za darmo

Grupowy*

Osoba dorosła

9,50 EUR

21,00 EUR

35,00 EUR

25,00 EUR

Student

5,00 EUR

13,00 EUR

24,00 EUR

15,00 EUR

Dziecko 7-18 lat

3,50 EUR

5,00 EUR

13,00 EUR

8,00 EUR

*Dotyczy grup liczących powyżej 15 osób

**Od 01.06 do 31.08 do godziny 16:00 obowiązuje cena A, po godzinie 16:00 cena B;
w okresie od 01.09 do 30.09 do godziny 15:00 obowiązuje cena A, a po godzinie 15:00 cena B

Opracowanie własne na podstawie: https://np-plitvicka-jezera.hr/en/

W sezonie wysokim od czerwca do końca września znaczenie ma również godzina wejścia na teren parku.

Jeziora Plitwickie: opłaty za parking

15.03-31.05

01.06-30.09

01.10-30.11

1,00 EUR/godz.

1,50 EUR/godz.

1,00 EUR/godz.

10,50 EUR/dzień

15,00 EUR/dzień

10,50 EUR/dzień

10,50 EUR dzień

15,00 EUR/dzień

10,50 EUR/dzień

za darmo

Opracowanie własne na podstawie: https://np-plitvicka-jezera.hr/en/

Uwaga!

Ważne! W cenie biletu wstępu masz zagwarantowany rejs statkiem i przejazd pociągiem panoramicznym w ramach wybranego programu zwiedzania.

Jeziora Plitwickie: szlaki turystyczne

Wydzielone szlaki turystyczne i możliwość obcowania z naturą — z tego słynie każdy park narodowy. Jeziora Plitwickie w Chorwacji również to zapewniają. Dzięki wyznaczeniu kilku tras wycieczkowych o różnym poziomie trudności każdy może znaleźć w parku coś dla siebie. Najmniej wymagające są trasy uwzględniające rejs statkiem czy przejazd pociągiem. Odciążają one turystów i umożliwiają wejście na niejeden wyjątkowy punkt widokowy, niemal bez żadnego wysiłku.

Poniżej znajduje się zestawienie najciekawszych szlaków umożliwiających zobaczenie atrakcji takich jak Wielki Wodospad czy jezioro Kozjak oraz zapewniających możliwość wejścia na statek wycieczkowy i podziwiania krajobrazów z tafli jeziora.

Jeziora Plitwickie trasa A (wejście I) — liczy 3,5 kilometrów długości, a na jej przejście trzeba poświęcić około 2-3 godziny. Cechuje się niskim poziomem trudności. Pozwala zobaczyć największy wodospad Chorwacji, czyli Veliki slap, oraz jezioro Galovac. Mało kto wie, że na terenie Jezior Plitwickich znajdują się liczne jaskinie. Trasa A umożliwia zwiedzenie jednej z nich. Chodzi dokładnie o jaskinię Cave.

Jeziora Plitwickie trasa B (wejście I lub II) — liczy 4 km długości. Na jej przejście trzeba wygospodarować około 3-4 godziny. Ma niski poziom trudności. Pozwala podziwiać dolne jeziora i tworzące się na nich kaskady. Prowadzi wzdłuż kanionu aż do największego i najgłębszego jeziora tego regionu. Mowa oczywiście o jeziorze Kozjak zajmującym powierzchnię 83 hektarów, którego głębokość maksymalna wynosi 46 metrów. Na brzegu akwenu znajduje się infrastruktura stwarzająca optymalne okoliczności do wypoczynku. Po krótkiej przerwie możesz zdecydować się na rejs statkiem po jeziorze Kozjak lub wyruszyć w drogę powrotną.

Jeziora Plitwickie trasa C (wejście I) — liczy 8 km, a jej poziom trudności określa się jako średni. Wymaga poświęcenia około 4-6 godzin. Pozwala zobaczyć zarówno, jeziora górne, jak i jeziora dolne, a także wielki wodospad. Najpierw przewiduje pieszą wędrówkę, potem rejs statkiem po jeziorze Kozjak, a na koniec, gdy minie się jeziora górne, przejażdżkę do wyjścia. W drodze powrotnej możesz podziwiać przez okno malownicze wodospady.

Jeziora Plitwickie trasa K (wejście I, wejście II) — liczy 18,3 km, ma wysoki poziom trudności i wymaga dość dużej wprawy w pieszych wędrówkach. Na jej pokonanie trzeba poświęcić około 6-8 godzin. Pozwala obejrzeć górne jeziora, dolne jeziora, wielki wodospad i jezioro Kozjak. Prowadzi też na wzgórze Stubica z punktem widokowym, z którego rozpościera się widok na jeziora Prošćansko i Ciginovac.

Uwaga!

Ważne! Pamiętaj, że podany czas niezbędny do pokonania danej trasy jest orientacyjny. Finalnie może okazać się, że Twoje zwiedzanie będzie trwało dwa razy krócej lub dwa razy dłużej. Dla wielu spacer przez drewniane kładki biegnące między jeziorami jest na tyle przyjemny, że specjalnie zwalniają tempo, aby jak najdłużej cieszyć się tym magicznym miejscem.

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji – dlaczego warto?

Wiele osób przed wyjazdem do Chorwacji składa wniosek o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, traktując ją jako alternatywę dla polisy turystycznej. Mało kto jednak wie, że EKUZ zapewnia możliwość korzystania wyłącznie ze świadczeń gwarantowanych w danym kraju w ramach publicznego systemu zdrowotnego i nie działa jak ubezpieczenie turystyczne. Zapewnia znacznie węższy zakres ochrony. Nie obejmuje:

  • całości kosztów leczenia szpitalnego i specjalistycznego;

  • kosztów leczenia stomatologicznego;

  • transportu medycznego;

  • ratownictwa.

Aby w Chorwacji otrzymać kompleksową pomoc medyczną w razie problemów zdrowotnych, a także skorzystać ze wsparcia informacyjnego w nagłych sytuacjach, powinieneś mieć dobrą polisę turystyczną. Jej suma gwarantowana powinna wynosić co najmniej 20 000 euro. W ofercie ubezpieczycieli znajdziesz różne przydatne dodatki, które pozwolą Ci dopasować zakres ochrony do własnych potrzeb.

Podczas podróży często przydaje się na przykład OC w życiu prywatnym przenoszące odpowiedzialność za szkody wyrządzone osobom trzecim na ubezpieczyciela. Warto też wiedzieć, że standardem w większości ofert jest obecnie tak zwana klauzula alkoholowa, dzięki której możesz otrzymać odszkodowanie za zdarzenia ubezpieczeniowe, do których doszło po spożyciu przez Ciebie napojów wysokoprocentowych.

Wypowiedź eksperta

Ubezpieczenie turystyczne to jedyny sposób na zagwarantowanie sobie i bliskim skutecznej ochrony przed niespodziewanymi sytuacjami w podróży. Zakres polisy zawsze trzeba dopasowywać do własnych oczekiwań, a także do specyfiki wyjazdu. Podstawowy pakiet zawsze zwykle warto rozszerzyć o tak zwaną klauzulę alkoholową, ubezpieczenie dla aktywnych, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Koszt ubezpieczenia turystycznego jest nieadekwatnie niski do poziomu ochrony, którą zapewnia. Poniżej znajduje się zestawienie ofert przygotowanych dla zdrowej osoby dorosłej planującej 14-dniowy wyjazd do Chorwacji.

Po przeanalizowaniu powyższego zestawienia można stwierdzić, że firmy ubezpieczeniowe oferują bardzo zróżnicowane pakiety usług, które z łatwością dopasujesz do własnych potrzeb. Wykupienie polisy to stanowi niewielki koszt, a pozwala cieszyć się wyjazdem bez obaw o nieszczęśliwe wypadki czy problemy zdrowotne.

Podsumowanie

  1. Plitwickie Jeziora to jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcji Chorwacji.

  2. Jeziora Plitwickie w Chorwacji przyciągają przyjezdnych zjawiskowymi kaskadami wody spływającymi pomiędzy poszczególnymi zbiornikami.

  3. Jeziora Plitwickie w Chorwacji obejmują 16 jezior krasowych.

  4. Jeziora Plitwickie w Chorwacji dzielą się na dolne i górne.

  5. Na terenie Parku Narodowego "Jeziora Plitwickie" znajduje się najwyższy wodospad Chorwacji.

  6. Do tras parku narodowego prowadzą dwa wejścia. Pierwsze leży na wprost Wielkiego Wodospadu, a drugie znajduje się nieco dalej na północ.

  7. Przy Jeziorach Plitwickich znajdują się punkty gastronomiczne i zaplecze sanitarne.

  8. Zwiedzanie Jezior Plitwickich warto rozpocząć od wybrania trasy dopasowanej do własnych możliwości fizycznych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy można pływać w Jeziorach Plitwickich?

    Kilka lat temu Jeziora Plitwickie były dostępne dla plażowiczów i miłośników kąpieli. Obecnie jednak regulamin nie pozwala na pływanie w akwenach zlokalizowanych na terenie parku.

  2. Kiedy najlepiej jechać na Jeziora Plitwickie w Chorwacji?

    Jeziora Plitwickie w Chorwacji są bardzo popularne wśród turystów, dlatego jeśli zależy Ci na zwiedzaniu parku w kameralnych warunkach, zaplanuj podróż wiosną lub jesienią. W ten sposób zaoszczędzisz też sporo na biletach, bo poza sezonem są one znacznie tańsze.

  3. Co lepsze — Krka czy Jeziora Plitwickie w Chorwacji?

    Jeziora Plitwickie w Chorwacji i Park Narodowy Krka zapewniają niesamowite widoki. W obu znajdują się spektakularne wodospady, jednak Jeziora Plitwickie słyną bardziej z drewnianych ścieżek ulokowanych tuż nad powierzchnią wody, a park Krka — z zabytkowych ruin pochodzących z czasów starożytnych.

  4. Ile zwiedza się Jeziora Plitwickie?

    Jeziora Plitwickie obejmują zarówno bardzo krótkie szlaki, na których spędza się maksymalnie 2-3 godziny, jak i długie trasy, wymagające poświęcenia co najmniej 6-7 godzin. Długość ścieżki można bez problemu dopasować do ilości dostępnego czasu i do własnych możliwości.

  5. Jak kupić bilety na Jeziora Plitwickie?

    Bilety na Jeziora Plitwickie można kupić online i w kasach znajdujących się nieopodal wejść na szlaki. Sprzedaż internetową prowadzi oficjalna strona parku.

  6. Jak najlepiej zwiedzać Jeziora Plitwickie w Chorwacji?

    Jeziora Plitwickie można zwiedzać wyłącznie pieszo lub łącząc trekking z rejsem statkiem oraz przejażdżką pociągiem. Drugie rozwiązanie pozwala podziwiać piękne widoki z tafli jeziora i nie wymaga aż tak dużego wysiłku.